Depilacja laserowa polega na trwałym uszkodzeniu cebulki włosa. Optymalne dopasowanie wiązki promieniowania laserowego powoduje trwałe zniszczenie cebulki włosa, bez wpływu na otaczające go tkanki.
Trwałe usunięcie zbędnego owłosienia wykorzystuje zjawisko selektywnej fototermolizy. Emitowana przez laser wiązka światła jest pochłaniania przez melaninę – nasz barwnik, który znajduje się między innymi we włosach, w tęczówce oka, czy opalonej skórze. Impuls lasera zamieniany jest w energię cieplną, podgrzewa melaninę, co powoduje zniszczenie struktur odpowiedzialnych za wzrost włosów.
Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu (anagen) i to właśnie one reagują na światło lasera, a więc potencjalnie mogą zostać zniszczone. Pozostałe są w fazie uśpienia, ich mieszki nie reagują na światło lasera. Dlatego dla uzyskania pełnego efektu zabieg ważne jest przejście całego cyklu zabiegów w odpowiednich odstępach czasu. Najczęściej wykonujemy zabiegi co 4-6 tyg, natomiast z czasem przerwa może sięgać nawet do 12 tyg. Ta metoda ma wyjątkowo wysoką skuteczność. W rzeczywistości skuteczność depilacji laserowej wynosi do 90%. Przeważnie w miarę upływu czasu włoski zaczynają odrastać, dlatego potrzebne jest wykonywanie zabiegów podtrzymujących efekty mniej więcej raz do roku, lub rzadziej.