Odpowiedni poziom nawilżenia a pH skóry

Skóra to największy organ ludzkiego ciała pełniący bardzo ważną funkcję ochronną. Aby nasza bariera prawidłowo pracowała i WYGLĄDAŁA musimy o nią odpowiednio dbać.

W pielęgnacji skóry bardzo ważną rolę pełni jej pH. Czym jest pH?
pH skóry określa równowagę kwasowo-zasadową, której odpowiednia wartość wpływa na zdrowie i wygląd naszej skóry. Fizjologiczne pH skóry ma około 4,5 do 5,5.

Dlaczego tak ważne jest pH naszej skóry?

Utrzymanie odpowiedniego pH skóry wpływa na jej wygląd. Zdrowa skóra utrzymuje odpowiedni poziom nawilżenia, skóra jest gładka, przyjemnie miękka i promienna. Pewne procesy zachodzą jednak tylko przy ściśle określonym pH. Zaburzone pH skóry wiąże się z jej nieprawidłową pracą.

Zaburzone pH skóry

Jeżeli pH jest za kwaśne (zbyt niskie) , to skóra produkuje za dużo łoju i potu, co doprowadza do tego że skóra się świeci, powstają zaskórniki a  pory zaczynają się powiększać.

Jeżeli na skórze występuje suchość i skłonność do podrażnień, to znak, że ma ścieńczałą warstwę ochronną, a jej pH jest zbyt wysokie (zasadowe).

Nieprawidłowe pH skóry wpływa na pracę bardzo ważnych w naszej skórze komórek (ciałek Odlanda)  odpowiadających za produkcję ceramidów i lipidów (tłuszczy), które są składowymi cementu międzykomórkowego czyli bariery ochraniającej naszą skórę przed nadmierną utratą wody (TEWL). Ciałka Odlanda są w stanie wytwarzać składniki bariery ochronnej tylko w momencie kiedy pH skóry jest fizjologiczne, czyli takie jak powinno być naturalnie (pH= ok. 4,3-5,9 ).

Zaburzenie naturalnego pH skóry może też doprowadzać do infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Prawidłowy, czyli lekko kwaśny odczyn skóry, jest szczególnie ważny w przypadku trądziku. Propionibacterium acnes to bakterie żyjące w skórze, które w prawidłowym środowisku zwykle nie wywołują zmian chorobowych. Stwierdzono jednak, że nawet niewielki wzrost pH powoduje ich intensywny rozwój, a co za tym idzie – nasila objawy trądziku.

 Co wpływa na pH skóry?

Na równowagę kwasowo-zasadową i wygląd naszej skóry ma wpływ wiele czynników. Warto zastanowić się nad swoją dietą, poziomem stresu, a przede wszystkim nad pielęgnacją skóry.

Jeżeli chcesz mieć zdrową i promienną skórę powinnaś ograniczyć spożycie napojów gazowanych, mięsa, białej mąki i kawy. Jedz natomiast szpinak, jarmuż, cytrusy, a także orzechy i ziarna.

Właściwa pielęgnacja domowa powinna składać się z oczyszczania, TONIZACJI i nawilżenia.

Do oczyszczania skóry użyj delikatnej pianki lub w przypadku bardziej wymagających skór żelu. Nie stosuj mydeł, ze względu na ich zasadowe pH oraz silne właściwości wymywające lipidy, co wysusza skórę.

Kolejnym i często pomijanym etapem jest TONIZACJA, czyli przywrócenie fizjologicznego pH skóry. Tonizacja jest bardzo ważna ponieważ woda wodociągowa ma pH ok. 8! Bionika zakochała się w toniku Medik8-DAILY REFRESH BALANCING TONER z dodatkiem prebiotyku który jest pożywką dla naszej fizjologicznej flory bakteryjnej. Jeśli nigdy nie byłaś przekonana do toniku, to dlatego, że te które stosowałaś nie działały. Poznaj tonik od Medik8 i ciesz się piękną i promienną cerą. Poznaj tajemnicę pięknej skóry, uzupełnij brakujące ogniwo Twojej pielęgnacji. Sprowadź swoją cerę na właściwe, zdrowe tory.

Pamiętaj, że w codziennej pielęgnacji bardzo ważna jest systematyczność.